Odpovědné spotřebitelské chování

Mohla bych tu psát odstavce a odstavce o zoodpovědném spotřebitelském chování. Místo abych tu vypisovala co už bylo napsáno několikrát raději vám to shrnu do nejdůležitějších bodů, které jsou z mého pohledu nejdůležitější.

1. Volte kvalitu místo kvantity.

Nenechte se zlákat sezónními slevami. Každý měsíc jsou další a další akce a prakticky pořád jsou slevy. Zkuste se nad tím zamyslet když tričko ve výprodeji stojí 59 Kč kolik je jeho opravdová cena v nákladech? Nejspíš pár korun. Největší část pak jde managementu a reklamě. Nejmenší část pak lidem, kteří oblečení opravdu šijí.

2. Podpořte lokální tvorbu.

Zkuste si koupit kousek, který vyrobila místní švadlena ve své dílničce. Švadlena, která do šití dává nejen svůj čas a um, ale hlavně srdce. Kvalita se pak nedá srovnávat s tím, co se dá běžně koupit v řetězci. Navíc přesně víte kdo váš kousek ušil a komu opravdu platíte. A také to, že takové tričko neurazilo několik tisíc kilometrů aby se k Vám dostalo.

3. Zajímejte se o materiály.

Původ materiálu, jak se pěstuje, jak se zpracovává, jaká je následná péče a naposledy rozklad? Zajímejte se o to. Víte kde skončí nepoužívané oblečení, které vyhodíte do kontejneru? Ne? Na skládkách, na obrovských hromadách oblečení, které se vyváží do Afriky či Asie. Kde leží několik let a pomalu se kupí a kupí….
V dnešní době existuje už několik látek, které se vyrábí mnohem šetrnější formou a jejich rozklad je mnohem ekologičtější. Takže existují varianty, které jsou přívětivější k přírodě – zkuste to, opravdu to jde.

4. Važte si oblečení, které už máte.

Nenechte se strhnout neustálými módními vlnami, které jsou čím dál tím rychlejší.
Už i samotní návrháři mají plné zuby toho, že místo klasických přehlídek k začínajícímu ročnímu období, tvoří mezikolekce a podkolekce a podkolekce podkolekcí. Jde jen o nátlak z managementu aby se více prodávalo. Čím víc se prodá, tím více utrží a tím víc peněz budou mít. O nic jiného jim nejde. Bohužel.
Proto se starejte o kousky, které si pořídíte. Dejte si s nimi péči. Pokud jsou z kvalitních materiálů a dobře ušity tak vydrží roky. Tady najdete jak se o jednotlivé materiály starat.
Chápu, že u dětí je to něco jiného. Rostou před očima. I tam je řešení na místo neustálého nakupování nového a nového oblečení (i když za dostupné ceny jako nabízí např. Pepco) zkuste online second handy, klasické second handy, bazary apod.

5. Hledejte alternativy.

A že jich je a příbývá čím dál víc. Před očima nám rostou nové a nové módní značky, šité v České republice, kterým není jedno z čeho šijí a jak se následně materiál zpracovává.

Dále tu je velká vlná tzv. upcyclovaného oblečení. Švadlenky, které si dávají záležet a přešívají oblečení, které už nikdo nenosí. Loví v second handech a vybírají většinou bavlněné, lněné, džínové kusy oblečení, kterým pak dávají nový tvar a život.

Není to snadné, zabere to spoustu času, ale má to smysl. Nebuďte lhostejní k tomu co nakupujete. Nejen co se oblečení týče.

Nature forest
Odpovědné spotřebitelské chování
Česká Síťovka Potravinové sáčky set 3+1
Moki mountain