Upcyklace je o zpracování již existujících a nevyužitých materiálů na produkty s novým využitím. Podívej se na upcycled oblečení TYKRÁSO.
“Upcycling” nebo-li upcyklace je čím dál tím víc populárnější pojem. Spousta lidí o něm slyšelo, ne každý ví co znamená. Oficiálně se tento pojem dostal do povědomí lidí v desátých letech minulého století. Nicméně jeho kořeny sahají mnohem dál, aniž by se používalo takové “fancy” slovo jako je upcyklace. Já se tomuto pojmu věnuji v oděvním odvětví, i když má přesah do všech možných oborů.
Upcyklace je o zpracování již existujících, nevyužitých, zapomenutých a nechtěných materiálů na produkty s novým využitím.
Krásný příklad upcyklingu je využití staré zbytkové či zrecyklované gumy, ze které vznikají nové podešve pro tenisky KAVE Footwear. Dalším populárním způsobem využití starého materiálu je šití kabelek a batohů ze starých riflí, kalhot a svetrů ze second handů jako to dělá Morecy. Nebo využití starých plastů pro vznik nových, originálních šperků od Fifle.
Nejde o smetí nebo odpad (jak může někdy působit), který by byl nějakým způsobem znehodnocen. Naopak jde o stále kvalitní materiály, které dostávají novou šanci na další život v upravené podobě.
Moje babička mi kolikrát vyprávěla o tom jak jí její babička háčkovala kloboučky a čepičky z obalů od mléka. Nebo přešívala závěsy na volánkové sukýnky a bavlněné povlečení na trička, šortky či lehké kalhoty.
Nová látka a práce švadleny byla neskutečně drahá a mohla si ji dovolit jen movitější sociální třída. Dříve se cenil každý centimetr látky a o každý kousek oblečení se lidé starali s vyjímečnou opatrností. Věděli kolik košile stojí, kolik za ní stojí práce a nemohli si dovolit ji po pár nošení jednoduše vyhodit do koše a koupit si novou. Taky proto, že výběr zdaleka nebyl tak široký jako je teď.
Chceš košili? Skočíš do Terranovy, Há-emka, Cé-áčka, Ňů-jorkeru a dalších rychlo prodejců módy (jestli se tomu móda dá říkat) – a o tom to přeci není. Dříve bylo přešívání prakticky nezbytnou součástí denní rutiny.
Dnes se k němu lidé vrací, protože se snaží být šetrnější k přírodě.
Někteří považují upcykling jako svůj životní styl. Jiní ho mají jako pracovní náplň. Ať jsou důvody jaké jsou, už jen z logického hlediska je přece lepší znovu zpracovávat materiály, které už existují – než vyrábět neustále nové a nové.
Mými úplně prvními upcycled kousky jsou ručně vyšívané džínové bundy. Bundy vybírám ze second handů kam byly odloženy předchozími majitelkami. Jejich kvalita i vzhled je stále velmi dobrý. Některé dokonce vypadají jako by je nikdy nikdo nenosil (možná unáhlená koupě?). Na ty pak ručně vyšívám květinové motivy a oblíbená slova jako je láska. Obyčejná džínová bunda se tak stává originálním kouskem, který nikdo jiný nemá.
Dalším krásným příkladem upcyklace na TYKRÁSO je zpracování zbytkových textilních odstřižků z velkovýroby povlečení a bytových doplňků. Nakupuji prostřihy z mikroplyše, bavlny či tencelu a pak z nich šiju spací masky, gumičky do vlasů a nebo krásné lehké šaty. Materiál je velmi kvalitní a jen protože nelze prodat jako klasická látka, neznamená, že jej nelze využít jinak.
S celým téma upcyklace se úzce spojuje spousta dalších výrazů jako je udržitelnost, pomalá móda, udržitelná móda, lokální produkce, zoodpovědné nakupování, zerowaste (v překladu doslova nulová spotřeba) a mnoho dalšího. Více na toto téma se dočteš webech: