♻ Upcyklovaná móda

Upcycling oblečení je o zpracování již existujících a nevyužitých materiálů na produkty s novým využitím. Podívej se na upcycled oblečení TYKRÁSO.

Upcyklovaná móda, co to vlastně znamená?

“Upcycling” nebo-li upcyklace oblečení je čím dál tím víc populárnější pojem. Spousta lidí o něm slyšelo, ne každý ví co znamená. Oficiálně se tento pojem dostal do povědomí lidí v desátých letech minulého století. Nicméně jeho kořeny sahají mnohem dál, aniž by se používalo takové “fancy” slovo jako je upcyklace. Já se tomuto pojmu věnuji v oděvním odvětví, i když má přesah do všech možných oborů. 

Upcyklace je o zpracování již existujících, nevyužitých, zapomenutých a nechtěných materiálů na produkty s novým využitím. 

Krásný příklad upcyklingu je využití staré zbytkové či zrecyklované gumy, ze které vznikají nové podešve pro tenisky KAVE Footwear. Dalším populárním způsobem využití starého materiálu je šití kabelek a batohů ze starých riflí, kalhot a svetrů ze second handů jako to dělá Morecy. Nebo využití starých plastů pro vznik nových, originálních šperků od Fifle.

Nejde o smetí nebo odpad (jak může někdy působit), který by byl nějakým způsobem znehodnocen. Naopak jde o stále kvalitní materiály, které dostávají novou šanci na další život v upravené podobě.

Babička mi vyprávěla...

Moje babička mi kolikrát vyprávěla o tom jak jí její babička háčkovala kloboučky a čepičky z obalů od mléka. Nebo přešívala závěsy na volánkové sukýnky a bavlněné povlečení na trička, šortky či lehké kalhoty.

Nová látka a práce švadleny byla neskutečně drahá a mohla si ji dovolit jen movitější sociální třída. Dříve se cenil každý centimetr látky a o každý kousek oblečení se lidé starali s vyjímečnou opatrností. Věděli kolik košile stojí, kolik za ní stojí práce a nemohli si dovolit ji po pár nošení jednoduše vyhodit do koše a koupit si novou. Taky proto, že výběr zdaleka nebyl tak široký jako je teď.

Upcyklace v dnešní době

Chceš košili? Skočíš do Terranovy, Há-emka, Cé-áčka, Ňů-jorkeru a dalších rychlo prodejců módy (jestli se tomu móda dá říkat) – a o tom to přeci není. Dříve bylo přešívání prakticky nezbytnou součástí denní rutiny.

Dnes se k němu lidé vrací, protože se snaží být šetrnější k přírodě.

Někteří považují upcykling jako svůj životní styl. Jiní ho mají jako pracovní náplň. Ať jsou důvody jaké jsou, už jen z logického hlediska je přece lepší znovu zpracovávat materiály, které už existují – než vyrábět neustále nové a nové. 

Jak funguje upcyklace oblečení na TYKRÁSO?

Mými úplně prvními upcycled kousky jsou ručně vyšívané džínové bundy. Bundy vybírám ze second handů kam byly odloženy předchozími majitelkami. Jejich kvalita i vzhled je stále velmi dobrý. Některé dokonce vypadají jako by je nikdy nikdo nenosil (možná unáhlená koupě?). Na ty pak ručně vyšívám květinové motivy a oblíbená slova jako je láska. Obyčejná džínová bunda se tak stává originálním kouskem, který nikdo jiný nemá. Přešívání oblečení je pro mě opravdu srdeční záležitostí.

Dalším krásným příkladem upcyklace textilu na TYKRÁSO je zpracování zbytkových textilních odstřižků z velkovýroby povlečení a bytových doplňků. Nakupuji prostřihy z mikroplyše, bavlny či tencelu a pak z nich šiju spací masky, gumičky do vlasů a nebo krásné lehké šaty. Materiál je velmi kvalitní a jen protože nelze prodat jako klasická látka, neznamená, že jej nelze využít jinak.

Širší význam upcyklace

S celým téma upcyklace oblečení se úzce spojuje spousta dalších výrazů jako je udržitelnost, pomalá móda, udržitelná móda, lokální produkce, zoodpovědné nakupování, zerowaste (v překladu doslova nulová spotřeba) a mnoho dalšího. Více na toto téma se dočteš webech:

Upcyklované oblečení TYKRÁSO

Sleduj instagram @tykraso_cz